متن سخنرانی وریا احمدی عضو کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران

رفقای گرامی،

خدمت همه شما عزیزان سلام عرض میکنم و امیدوارم کنگره موفقی داشته باشید.

کنگره دهم حزب کمونیست کارگری در شرایطی برگزار می گردد که رژیم جمهوری اسلامی با بحران همه جانبه ای مواجه است و سیاست های تهاجمی این رژیم در سطح منطقه و هزینه های کلانی که صرف مداخله گری اش در کشورهای منطقه می کند، هیچ تناسبی با موقعیت داخلی آن ندارد. با گذشت بیش از یک سال از برجام هنوز هیچ چشم اندازی برای برون رفت از این بحران ها وجود ندارد. اما در دل این بحران ها، جنب و جوش و مبارزه بدون وقفه جریان دارد. گسترش مبارزات کارگری، تداوم مبارزه زنان علیه سیاست های آپارتاید جنسی، اعتراض علیه تخریب محیط زیست، مبارزه در دفاع از حقوق کودکان، خیزش علیه نامنی جاده ها، مبارزه علیه اعدام، مبارزه زندانیان سیاسی، تحرک مردم حاشیه شهرها برای گرفتن خدمات شهری و مبارزه دانشجویان تصویر یک جامعه زنده و پر جنب و جوش را به نمایش می گذارد. همانطور که رفیق حمید تقوایی نیز گفت، در این میان جنبش کارگری پر تحرک ترین جنبش اجتماعی در ایران است.

بر متن گسترش این مبارزات، باورهای آزادیخواهانه و برابری طلبانه و چپ در قامت حضور فعالین و پیشروان رادیکال جنبش کارگری و دیگر جنبش های پیشرو اجتماعی به یک نیروی اجتماعی تبدیل شده است. اما این نیروی اجتماعی چپ به  تناسب نیرویی که دارد در صحنه سیاسی ایران نمایندگی نمی شود و از پراکندگی رنج میبرد.

در چنین شرایطی سوال ما از شما و احزاب چپ در ایران این است که آیا نمیتوانیم با هم، به شگل گیری یک قطب چب در جامعه کمک کنیم؟ احزاب راست در مقابل ما این کار را  میکنند. ما چکار میکنیم؟ همکاری احزاب چپ و کمونیست  شروع شده است. همکاری نیروهای جنبش چپ و کمونیستی ایران حول منشور سرنگونی انقلابی رژیم جمهوری اسلامی زمینه مناسب تری را برای همکاری و اتحاد عمل گسترده فعالین گرایشات مختلف چپ در درون جامعه فراهم می آورد.

در شرایط کنونی با چنین منشوری، احزاب چپ می توانند برسر براندازی انقلابی رژیم جمهوری اسلامی توافق نمایند و قدم بعدی آن را تشکیل حکومت کارگری هدف قرار دهند.

بحث بر سر استراتژیهای متفاوت و اختلافها نیست. ما میتوانیم این تفاوتها را شفافتر نماییم. بحث بر سر  کمک به  شکل گیری یک قطب سیاسی نیرومند چپ در جامعه و  یاری رساندن به آن است.

شکل دادن به یک قطب چپ می تواند، چپ اجتماعی نیرومند درون جامعه را به  تناسب نیرویی که دارد در صحنه سیاسی نمایندگی کند و توازن قوای مناسب تری را در تقابل با صف رنگارنگ نیروهای بورژوایی برای پیشروی نیروهای جنبش چپ و کمونیستی ایران فراهم آورد. امیدواریم کنگره دهم حزب کمونیست کارگری این امر مهم را مد نظر قرار دهد.

بار دیگر برایتان آرزوی کنگره موفقی دارم.

 

موفق باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *