حمید تقوائی: جمهوری اسلامی متهم ردیف اول جنایات جنگی در خاورمیانه

قطعنامه تشکیل “هیات تحقیق و گردآوری شواهد و مدارک وقوع جنایات جنگی در سوریه” در مجمع عمومی سازمان ملل با اکثریت بالائی به تصویب رسید. نمایندگان سوریه و روسیه و جمهوری اسلامی جزء معدود مخالفین بودند. قبلا نیز طرح مشابهی در شورای امنیت مطرح شده و با رای وتو روسیه رد شده بود. دلایل این مخالفت کاملا روشن است. طبیعی است که عاملین اصلی جنایت در سوریه با تحقیق و بررسی در این مورد مخالفت کنند.

فاجعه سوریه بر متن شرایطی اتفاق می افتد که دولت آمریکا و نیروهای متحدش  با حمله به افغانستان و عراق در ایجادش نقش مستقیمی ایفا کردند. اما شرایط امروز خاورمیانه ادامه خطی تهاجم آمریکا نیست بلکه ثمره نافرجامی سیاستهای میلیتاریستی و هژمونی طلبانه آمریکا است. قدرتگیری داعش، بلکوبندیهای منطقه ای میان نیروها و دولتهای اسلامی و به صحنه بازگشتن و فعال شدن  روسیه برای قدرتنمائی در خاورمیانه  تنها میتوانست در وضعیت بهم ریخته و خلاء قدرتی که آمریکا در خاورمیانه ایجاد کرده بود رخ بدهد. همان نقشی که دولت آمریکا در عراق داشت دولت روسیه با سود بردن از ناکامی های آمریکا در سوریه ایفا کرد. اولی با ساقط کردن رژیم صدام و دومی با حمایت از رژیم اسد در برابر انقلاب مردم آن کشور یک هدف را تعقیب میکردند: تثبیت هژمونی و قدر قدرتی خود در خاورمیانه. در هر دو مورد جنایت و کشتار وحشیانه مردم جزئی از انجام و متحقق کردن این سیاست بوده است.  در این میان جمهوری اسلامی در هر دو فاجعه نقش فعالی ایفا کرده است. در عراق با حمایت از نیروهای شیعه  و در سوریه با حمایت  فعال مالی ونظامی و سیاسی از حکومت بشار اسد.

هم دولت آمریکا و متحدینش و هم دولت روسیه  بخاطر جنایات جنگی در عراق و سوریه باید محاکمه شوند. هر دو پرونده سنگینی در جنایت و کشتار علیه مردم دارند و جمهوری اسلامی در هر دو پرونده جزء متهمین ردیف اول است.

 

۲۲ دسامبر ۱۶

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *